Планирате ли да извършвате транспортиране на стоки в рамките на ЕС ? Ако това е така, а превозното ви средство, заедно с евентуална ремарке, има бруто тегло над 3,5 тона, задължително следва да притежавате Лиценз на Общността за превоз на товари, както е установено в Регламент (ЕО) № 1072/2009.
Счетоводна къща "Елан Консултинг" може да ви съдейства в цялостната процедура по получаване на лиценз на Общността за международен превоз на товари. Нека първо разгледаме административните аспекти на това нормативно изискване.
Някои ключови моменти, които трябва да имате предвид:
Каботажните превози представляват превозни дейности, извършвани от фирма от една държава-членка на ЕС (или друг регион, където е приложим този термин) на територията на друга държава-членка без необходимостта от допълнителни разрешения или лицензи. В контекста на Европейския съюз, каботажният превоз позволява на превозвачите да извършват временни транспортни услуги в друга държава-членка след като са завършили международен превоз от или до тази страна.
Целта на разрешаването на каботажни превози е да се повиши ефективността на транспортната система в ЕС, като се намалява броят на празните превози и се предоставя възможност на превозвачите да оптимизират своите операции. Това допринася за намаляване на емисиите на парникови газове, намаляване на трафика на пътищата и увеличаване на икономическата ефективност.
Според НАРЕДБА № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари
Благонадеждността е един от ключовите фактори, на които се държи внимание при оценката на дали дадена транспортна фирма следва да получи лиценз за международни превози в рамките на Европейския съюз. Този критерий е изразен чрез редица конкретни изисквания, обосновани в Регламент (ЕС) 2016/403.
В контекста на лицензирането, благонадеждността е свързана с добрата репутация на ръководителите на транспортната дейност. Те не бива да са били осъдени за умишлени престъпления или лишени от правото да упражняват транспортна дейност. Допълнително, изискванията за благонадеждност засягат и външната репутация на фирмата в други държави-членки на ЕС. Така например, на дружествата не трябва да са им налагани тежки санкции от други държави в съюза.
Важно е да се отбележи, че благонадеждността не е изолиран критерий. Тя е част от цялостната оценка на кандидатстването за лиценз, която включва професионалната компетентност, финансовата стабилност, установяването в държавата и други изисквания. Всички тези компоненти заедно формират образа на надежден и професионален превозвач, който е в съответствие с европейските норми и стандарти. Такъв подход гарантира, че превозните услуги в рамките на ЕС се извършват от качествени и надеждни участници в транспортния сектор.
За да се стане ръководител на транспортната дейност, е необходимо да се отговори на определени изисквания и критерии, установени в рамките на ЕС и националното законодателство.
Съблюдаването на тези изисквания гарантира, че ръководителите на транспортната дейност са подготвени и квалифицирани да предоставят висококачествени транспортни услуги в съответствие с европейските и национални стандарти.
Финансовата стабилност в контекста на международните превози и нормативните актове, свързани с тях, се отнася до финансовата способност на превозвача или транспортната фирма да изпълнява своите ангажименти и да гарантира безопасната и надеждна реализация на превозната дейност без прекъсвания или затруднения поради финансови причини.
Дефиниция на финансова стабилност: Фирмата за транспортни превози се счита, че притежава достатъчна финансова стабилност, когато разполага с достатъчно ресурси, за да гарантира нормалното стартиране и функциониране на транспортното предприятие. Тази стойност е дефинирана в размер левовата равностойност на 9000 евро за първи автомобил и в размер левовата равностойност на 5000 евро за всеки следващ автомобил.
Изискванията за финансова стабилност при кандидатстване за лиценз на общността за превоз на товари, на които следва превозвачът да отговаря са следните:
За получаване на лиценз на Общността за превоз на товари, фирмата-превозвач, представлявана от своя ръководител, трябва да подаде заявление до министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Това се извършва чрез Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Към това заявление следва да приложите следните документи:
Счетоводителите от "Елан Консултинг" могат да играят ключова роля при подготовката и заверката на някои от горепосочените документи, особено когато става въпрос за доказателства за финансовата стабилност на фирмата.
За получаване на лиценз на Общността за превоз на товари или пътници в България, кандидат-превозвачите трябва да отговорят на редица изисквания, едно от които е плащането на такса.
Съгласно чл. 89а от Тарифа № 5, таксата за издаване на лиценз на Общността за превозвач, извършващ превози на пътници или товари, е в размер на 500 лв.
За да получите лиценз за международен превоз на стоки в ЕС, първо трябва да регистрирате транспортна фирма. Необходими са документи, които доказват професионалната компетентност, като и директорът на транспортната фирма, и определеният ръководител на транспортната дейност трябва да предоставят доказателство за професионална акредитация, получена в съответствие с действащите правила. Лицензът се издава от компетентните органи на държавата-членка, в която е установен превозвачът, и се предоставя на превозвачите, които имат право да извършват международен автомобилен превоз на стоки за чужда сметка или срещу възнаграждение. Той се издава на името на превозвача и не може да се прехвърля.
Лицензът за международен превоз на стоки в ЕС, издаден на българска фирма, е валиден за период от до 10 години, след което трябва да бъде подновен
Държавната такса за издаване на лиценз за превоз на стоки от 01.01.2015 г. е в размер на 500 лева.