Независимо дали притежавате малък или голям бизнес, вие се сблъсквате с необходимостта от коректно счетоводно обслужване при вътрешния превоз на стоки. Работата с товари в страната обаче се регулира от законодателство, което изисква притежаването на определени документи и лицензи.
Искате да избегнете грешки, които може не само да разочароват партньорите ви, но и да навредят на репутацията и финансите на вашата компания? Тогава е от съществено значение да работите с надеждни специалисти като тези от счетоводна къща "Елан консултинг". Те ще ви помогнат да разберете всички нюанси на законодателството около вътрешния превоз на товари.
Ако искате да оптимизирате логистичните и счетоводните аспекти на бизнеса си, не пропускайте да се консултирате с професионалисти, които да ви насочат как да се съобразите със законовите изисквания.
В България, най-често използваният метод за транспортиране на стоки е чрез сухопътния транспорт. Законите, които регулират и контролират тази дейност, са Наредба № 33 от 1999 на МТС и Тарифа № 5.
В съответствие с Наредба №33 за вътрешен транспорт, извършването на товарни превози в Република България изисква специфични лицензи. Тези лицензи се издават от компетентния държавен орган, представляван от Министъра на транспорта или негово упълномощено лице от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
За да бъде вашата дейност класифицирана като товарен превоз, е необходимо да извършвате превоз на стоки срещу заплащане, независимо дали използвате собствени превозни средства или такива под наем. Това важи дори ако превозното средство пътува без товар. За всички такива въпроси, счетоводната къща "Елан консултинг" може да ви предостави ценни съвети и насоки.
Всеки, който иска да се занимава с превоз на пътници или товари, трябва първо да регистрира търговско дружество, което може да бъде от различни видове, като ЕООД, ООД и други. Съществуват различни категории лицензи в зависимост от дейността: превоз в рамките на Европейския съюз или само в България.
Важно! Въпреки горепосочените изисквания, има някои изключения, при които лиценз за превоз на товари не е необходим:
Така че, ако се занимавате или планирате да стартирате дейност в сферата на товарните превози, е важно да бъдете информирани и придържащи се към съответните законови изисквания.
В контекста на регулациите за автомобилния транспорт в Република България, особено според Наредба №33 за вътрешен транспорт, ако планирате да извършвате товарни превози, трябва да следвате определена процедура за получаване на необходимия лиценз.
Първо, трябва да подадете заявление до министъра на транспорта и съобщенията, което на практика се извършва чрез началника на регионален отдел на Държавна автомобилна инспекция (РОДАИ). Към това заявление, трябва да приложите следните документи:
За транспортните автомобили:
За лицето кандидатстващо за лиценз:
След предоставяне на необходимите документи, компетентният орган ще разгледа вашето заявление и ще прецени дали сте изпълнили всички изисквания според закона и наредбата.
В Република България, всеки, който иска да извършва обществен превоз на товари, трябва да разполага с съответния лиценз. За издаването на такъв лиценз се заплаща фиксирана такса на стойност 300 лева. Тази такса е определена в чл.100 (1) от Тарифа № 5 за таксите, които се събират от Министерството на транспорта и съобщенията.
Освен това, за издаване на удостоверения на ППС за обществен превоз на товари, таксата е 4 лева, съгласно чл.87 от същата Тарифа,
Съгласно НАРЕДБА 33 И РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/403
Всеки търговец, желаещ да получи лиценз за превоз на товари в България, трябва да отговаря на конкретни критерии, както следва:
Всяко търговско дружество или единичен търговец, който желае да получи лиценз за вътрешни товарни превози в България, следва стриктно определена процедура. След като се изготви и подаде заявлението, заедно с приложените документи, които удостоверяват спазването на изискванията за благонадеждност, професионална компетентност и финансова стабилност, министърът на транспорта и съобщенията пристъпва към разглеждане на заявлението.
Тук е важно да се отбележи следното:
Това гарантира, че процесът на издаване на лицензи е транспарентен и стриктно регулиран, осигурявайки, че всички лицензирани превозвачи са надеждни и отговарят на високите стандарти, определени от българското законодателство и ЕС.
При определени обстоятелства, министърът на транспорта и съобщенията или упълномощено от него лице имат право да откажат в издаването на лиценз за вътрешни превози на товари. Нека разгледаме детайлно причините за този отказ:
СЧЕТОВОДНА КЪЩА "ЕЛАН КОНСУЛТИНГ" - ВАШИЯТ ПАРТНЬОР В ПРОЦЕСА НА ЛИЦЕНЗИРАНЕ
Ако искате професионална помощ в процедурата за лицензиране на вашата фирма за превоз на товари, "Елан Консултинг" е тук за вас.
С години опит в сферата, ние предлагаме комплексно съдействие в целия процес - от подготовка на документите, през консултации по изискванията, до представителство пред съответните инстанции. Нашите специалисти са добре запознати с всички нюанси на законодателството и са тук, за да ви осигурят спокойствие и увереност в успеха на вашето дело.
Опитайте се с "Елан Консултинг" и вижте как можем да улесним вашата дейност!
За да получите лиценз зая превоз на товари в България трябва да регистрирате фирма, след което да извадите лиценз от ИА "Автомобилна Администрация". ъгласно НАРЕДБА 33 И РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/403, всеки търговец, желаещ да получи лиценз за превоз на товари в България, трябва да отговаря на конкретни критерии, като благонадеждност, професионална компетентност и финансова стабилност.
Таксата за издаване на лиценз за обществен превоз на товари в България е 300 лева, съгласно чл.100 (1), от Тарифа № 5
Основните законови изисквания за издаване на лиценз за обществен превоз на товари включват регулации, определени от Наредба № 33 от 1999 на МТС и Тарифа № 5. Също така, е необходимо лицето, което ще извършва превоза на товари, да притежава лиценз, издаден от компетентните държавни органи